Władysław Baranowski nie był człowiekiem z najbliższego otoczenia Marszałka. Piłsudski nie informował go o szczegółach swoich planów politycznych, a ich rozmowy dotyczyły na ogół wąskich zagadnień dyplomacji polskiej, do których Baranowski był wyznaczany.
Mimo to, ich konwersacje miały bardzo ciekawy przebieg, a relacje pozostawione przez Władysława Baranowskiego stanowią wspaniałe źródło dla wszystkich osób zainteresowanych polityką Józefa Piłsudskiego. Autor notował nie tylko słowa wypowiadane przez Marszałka, ale także opisywał klimat rozmów oraz nastrój i zmiany w wyglądzie swojego rozmówcy.
Niebywałą zaletą poniższej publikacji jest fakt, że rozmowy prowadzone były na przestrzeni 14 lat, dzięki czemu możemy poznać zarówno Piłsudskiego jako stronnika Niemiec, Naczelnika świeżo odrodzonego państwa, i wreszcie łagodnego dyktatora, próbującego zabezpieczyć swój kraj przed wrogami zewnętrznymi.
Ostatni Raport został napisany przez ostatniego ministra spraw zagranicznych RP - Józefa Becka, podczas internowania w Rumunii i stanowi absolutnie podstawowe źródło historyczne dla każdego, kto choć w minimalnym stopniu zainteresowany jest historią polskiej dyplomacji w przededniu II Wojny Światowej.
"(...) Czytelnik znajdzie w Ostatnim Raporcie wiele smaczków – także personalnych. Mało jest śladów znanej antypatii Becka i Rydza-Śmigłego, ale za to wyraźnie widać, że autor nie lubił ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego i nisko oceniał jego kompetencje. Przede wszystkim jest to jednak jedno z elementarnych źródeł odnoszących się do polskiej polityki zagranicznej dwudziestolecia międzywojennego. Warto dokładnie je przestudiować, jako że rola Józefa Becka wciąż jest żywo dyskutowana - o czym świadczą choćby debaty po wydaniu kontrowersyjnej książki Piotra Zychowicza Pakt Ribbentrop-Beck, która w popularyzatorskiej formie referowała i rozwijała tezy Cata-Mackiewicza czy prof. Pawła Wieczorkiewicza o celowości zawarcia antysowieckiego sojuszu polsko-niemieckiego. Uczestnicy sporu odwoływali się do emocji. Obrońcy Becka oburzali się na szarganie narodowych świętości, entuzjaści tez Zychowicza ignorowali fakt, że nawet zdaniem Mackiewicza taki sojusz doprowadziłby do zwasalizowania Polski. Czas emocje zastąpić argumentami – w tym sporze i w kolejnych. Lektura Ostatniego raportu wydaje się nieodzowna dla każdego, kogo te zagadnienia interesują. Ostateczna ocena polityki Becka należy do każdego z nas. Warto jednak mieć na uwadze, że zawsze miała ona na celu suwerenność, podmiotowość i niepodzielność terytorialną Polski." (Michał Gadziński)
Słówka to zbiór pikantnych, zabawnych i gorszących wierszy, które są wspaniałym świadectwem rozpoczynającej się na początku ubiegłego wieku, rewolucji obyczajowej.
Tadeusz Boy-Żeleński kpi niemalże ze wszystkiego, "obalając świętości" i występując przeciwko pruderii. Wiele z tych wierszy szokuje nawet dzisiaj, ponad sto lat po ich napisaniu.
Bruno Schulz (1892-1942) to polski prozaik, pisarz, rysownik i krytyk literacki o żydowskich korzeniach. W oczach krytyki – zarówno polskiej jak i światowej – uznawany jest za jednego z najbardziej oryginalnych twórców XX wieku. Jego opowiadania charakteryzują się niezwykłym, surrealistycznym klimatem, narracja jest zmienna i niejednolita, co dodatkowo buduje nastrój z pogranicza jawy i snu. Ponadto, dzięki bogatemu, poetyckiemu stylowi, opowiadania Schulza czyta się znakomicie i z przyjemnością.
W wydawnictwie Dzieła zebrane prezentujemy jego dwa zbiory opowiadań: Sanatorium pod Klepsydrą oraz Sklepy cynamonowe.
Miguel de Cervantes to słynny hiszpański pisarz z okresu baroku, najbardziej znany ze swojej powieści Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manchy.
Powieść ta opowiada o losach szlachcica, który pod wpływem romansów rycerskich wyrusza, wraz ze swym rozsądnym giermkiem Sancho Pansą, w podróż po świecie, aby spełniać rycerską posługę.
Don Kichot to tragikomiczna powieść, z jednej strony wyśmiewająca brak rozsądku i umiaru głównego bohatera, z drugiej zaś wychwalająca jego szlachetność oraz romantyczną pogoń za marzeniami.
Dawid Copperfield to znakomita powieść obyczajowa autorstwa Charlesa Dickensa - najsłynniejszego brytyjskiego pisarza epoki wiktoriańskiej.
Osią fabuły jest dzieciństwo i młodość tytułowego bohatera, który rodzi się jako półsierota, a następnie przechodzi bardzo trudny okres w szkole, by wreszcie, z powodu śmierci matki, przerwać naukę i trafić w charakterze robotnika do fabryki. Tam pracuje niezwykle ciężko, a do tego żyje w permanentnej nędzy. Wkrótce jednak trafi na utrzymanie do swojej ciotki, która sprawi, że jego status materialny oraz pozycja społeczna znacząco się zmienią…
Biografowie Charlesa Dickensa zgodnie twierdzą, że wiele wątków z tej powieści ma charakter autobiograficzny.
Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, to słynny, tworzący w języku angielskim, pisarz polskiego pochodzenia. Ten piszący na przełomie XIX i XX wieku twórca zaliczany jest do klasyki światowej literatury.
Lord Jim (r. 1900) to pierwsza wielka powieść Josepha Conrada i jedne z jego najwybitniejszych osiągnięć literackich. Opowiada ona o wartości honoru, oraz o walce z własnymi słabościami, które musi toczyć główny bohater, aby ten honor zachować.
Szaleństwo Almayera to debiutancka powieść Josepha Conrada (Józefa Korzeniowskiego).
Akcja utworu rozgrywa się w niezwykle egzotycznej scenerii wyspy Borneo, na którą postanowił wyemigrować główny bohater - holenderski kupiec Kaspar Almayer.
Szaleństwo Almayera stanowi doskonale preludium do późniejszych dzieł Conrada. Wyraźnie został tutaj zarysowany konflikt cywilizacyjny pomiędzy Wschodem, a Zachodem, który był swoistą ciemną stroną epoki wiktoriańskiej. Najciekawsze jednak w tym dziele jest to, że mimo upływu czasu, nie straciło ono nic ze swojej aktualności...
Antoni Czechow (1860-1904) był jednym z najsłynniejszych rosyjskich nowelistów i dramatopisarzy. Szczególnie upodobał sobie krótkie formy literackie, gdyż jak sam twierdził sztuka pisania jest sztuką skracania, a zwięzłość jest siostrą talentu.
W swoich opowiadaniach przedstawiał bolączki z jakimi zmagało się Cesarstwo Rosyjskie pod koniec XIX wieku. Niezwykle celnie przedstawił bezduszność i głupotę carskiego aparatu biurokratycznego, który niszczył prostych i uczciwych ludzi.
W niniejszym zbiorze znalazły się najsłynniejsze opowiadania Czechowa, w tym Śmierć urzędnika, Bezbronna istota, Kameleon i Wańka.
Przypadki Robinsona Crusoe to klasyka powieści podróżniczej.
Tytułowy bohater ucieka z domu i zaczyna służyć we flocie morskiej. Po serii niezwykłych przygód jego statek zostaje rozbity i Robinson trafia na bezludną wyspę. Tam urządza sobie siedzibę, uprawia zboże i oswaja zwierzęta. Wszystko się zmieni, gdy w jego królestwie pojawią się ludzie…
Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.
To bez wątpienia najbardziej znany fragment z Myśli Nowoczesnego Polaka - książki, która stanowi fundament polskiego ruchu narodowego. Wiele osób w dzisiejszych czasach powołuje się na nią, ale tylko nieliczni ją czytali. Roman Dmowski ponad 100 lat temu przedstawił program polityczny, który zakładał współdziałanie wszystkich warstw społecznych w budowaniu nowoczesnej Polski. Zbudowanej na takich podstawach jak: tradycja, własność prywatna i wolny rynek.
Tytułowy bohater, bezrobotny urzędnik z Łyskowa, w poszukiwaniu pracy przybywa do Warszawy. Marzy o karierze fordansera, jednak bardzo szybko okazuje się, że nawet ta posada jest poza jego zasięgiem. Pewnego dnia na ulicy znajduje kopertę, a w niej zaproszenie na raut dla dyplomatów. Po długim wahaniu postanawia się tam wybrać. Jeszcze nie wie, że to początek jego niezwykle szybkiej i błyskotliwej kariery politycznej.
Profesor Wilczur to kontynuacja powieści Znachor, autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Tytułowy bohater powraca do dawnej pracy w klinice. Tam jednak intrygi jego dotychczasowego zastępcy Dobranieckiego, doprowadzają go do zniechęcenia. Nie mogąc tego znieść, postanawia powrócić na wieś, gdzie czuje się bardziej potrzebny.
Prokurator Alicja Horn to powieść sensacyjna autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza - jednego z najbardziej poczytnych autorów dwudziestolecia międzywojennego.
Akcja rozgrywa się w Warszawie lat 30-tych, a jej głównym bohaterem jest Jan Winkler - biznesmen związany z półświatkiem, który rozkochuje w sobie, a następnie porzuca tytułową bohaterkę. Kiedy w końcu zostaje aresztowany, Alicja Horn żąda dla niego kary śmierci...
Arthur Conan Doyle to żyjący w latach 1859 – 1930 szkocki pisarz, wolnomularz i spirytysta. Największą sławę przyniósł mu cykl opowiadań o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie.
Pies Baskerville’ów to prawdopodobnie najbardziej znana powieść z cyklu detektywistycznego o przygodach Sherlocka Holmesa. Na terenie posiadłości rodziny Baskerville’ów dochodzi do dziwnych wypadków, w wyniku których giną spadkobiercy majątku. Miejscowa ludność przypisuje odpowiedzialność za te wydarzenia starej klątwie, opowiadającej o demonicznym psie grasującym na wrzosowiskach. Sherlock Holmes i Doktor Watson proszeni są o rozwiązanie zagadki.
Dziadek do orzechów autorstwa Ernesta Amadeusza Hoffmanna to prawdziwa bożonarodzeniowa klasyka.
Akcja książki rozpoczyna się w wieczór wigilijny. Mała Klara i jej brat Fred jak co roku pod choinką znajdują mnóstwo wspaniałych prezentów. Wśród nich jest także tytułowy dziadek do orzechów - niepozorna figurka, która już wkrótce przeniesie małą dziewczynkę w baśniowy świat, w którym zabawki walczą z myszami...
Powieść Hoffmanna, wydana po raz pierwszy w 1816 roku, została przetłumaczona na niemal wszystkie języki, a francuska adaptacja posłużyła Piotrowi Czajkowskiemu do skomponowania baletu o tym samym tytule.
Jądro Ciemności Josepha Conrada (Józefa Teodora Korzeniowskiego) odsłania mroczną twarz kolonializmu, uosabianą przez postać bezwzględnego i całkowicie wyzutego z człowieczeństwa handlarza Kurtza, który w samym środku afrykańskiej dżungli stworzył własne quasi-państwo.
Warto odnotować, że powieść Conrada stała się inspiracją dla Francisa Forda Coppoli, który w w 1979 roku nakręcił Czas Apokalipsy z genialnymi rolami Marlona Brando i Martina Sheena.
Proces to surrealistyczna powieść Franza Kafki, która zgodnie z ostatnią wolą autora, miała pozostać nieopublikowana. Stało się jednak inaczej, w 1925 roku przyjaciel Kafki, Max Brod złamał testament i tym samym przekazał to wielkie dzieło do rąk czytelników.
Głównym bohaterem powieści jest Józef K., niczym nie wyróżniający się obywatel, który zostaje aresztowany, mimo że nic złego nie popełnił…
Wyjątkowość Procesu polega przede wszystkim na jego niesłychanej trudności interpretacyjnej. Prawie każdy czytelnik rozumie ją inaczej, a historycy literatury do dzisiaj toczą na ten temat gorące spory. Jedno jest jednak pewne, powieść Kafki to absolutny fundament, na którym bazuje współczesna literatura.
Księga Dżungli to najsłynniejsze dzieło Rudyarda Kiplinga. Słynnego brytyjskiego pisarza i laureata literackiej nagrody Nobla.
Ta wydana w 1894 roku powieść dla dzieci i młodzieży opowiada o przygodach Mauliego, chłopca wychowanego przez wilki. Z pomocą innych zwierząt przygotowuje się on do stoczenia walki z polującym na niego tygrysem Shere Khanem.
Księga Dżungli to nie tylko nowatorska powieść, która zrewolucjonizowała gatunek literatury młodzieżowej, ale także wspaniała lektura zarówno dla dorosłego, jak i dziecka.
Księżna de Clèves autorstwa Madame de la Fayette jest uznawana za jedną z pierwszych powieści analitycznych. Autorka poruszyła w niej ówcześnie dyskutowane na salonach tematy miłości oraz roli kobiety w małżeństwie.
Księżna de Clèves to historia młodej dziewczyny, której wdzięk i uroda uwodzą wielu mężczyzn. Ona sama pozostaje jednak niewzruszona i decyduje się na małżeństwo bez uczuć. Pech chce, że po ślubie poznaje kawalera, w którym się zakochuje. Wychowana w poczuciu obowiązku, przeżywa wewnętrzną walkę między głosem serca, a złożonymi mężowi obietnicami. Czy ta historia może zakończyć się szczęśliwie?